0سبد خرید

امروزه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه های مشتریان، نحوه خرید آهن آلات و مقاطع فولادی است که با توجه به میزان خرید می تواند متفاوت باشد.  امروزه یکی از روش های پر طرفدار بین خریداران آهن و فولاد، خرید اعتباری آهن است. آیا با نحوه خرید به این روش آشنایی دارید؟ ما در آهن کیتا به طور مفصل به خرید اعتباری آهن در اصفهان به ویژه خرید اعتباری میلگرد پرداخته ایم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

اعتبار اسنادی (LC) چیست؟

اعتبار اسنادی (LC) روشی بین المللی برای جابجایی پول میان فروشنده و خریدار است. در این روش؛ مبلغی که خریدار در ازای دریافت کالا یا خدمات موظف به پرداخت آن به فروشنده می باشد، توسط بانک پرداخت می گردد. این پرداخت به بدهکار پس از دریافت کالا توسط خریدار انجام می شود. بانک همچنین موظف است مراحل خرید و دریافت کالا را تا مرحله آخر پیگیری نماید.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای گشایش حساب اعتبار اسنادی

مدارک و شرایط مورد نیاز برای گشایش حساب اعتبار اسنادی شامل موارد زیر می باشد:

◀  تابعیت جمهوری اسلامی ایران

◀ برخورداری از کارت بازرگانی

◀ داشتن سابقه کافی و لازم برای واردات کالا

◀ به علاوه؛ ضروری است کارخانه تولید کننده نیز دارای جواز کسب در بخش بازرگانی باشد.

◀ لازم است متقاضی دریافت این اعتبارات، از شرایط ذکر شده برخوردار بوده و کلیه قوانین مربوط به بانک را راعایت نماید.

◀ متقاضی باید فاقد سوء سابقه های بانکی از جمله چک برگشتی باشد.

◀ متقاضی باید بتواند در زمان های تعیین شده، پرداخت ها را انجام دهد.

◀ داشتن پروانه کسب الزامی می باشد.

◀ در صورتی که واحد بازرگانی دارید، می بایست فرم مشخصی را تکمیل نمایید. همچنین ارائه صورت های ملی شرکت های بازرگانی با مهر و امضای شرکت به علاوه نسخه کپی کلیه سندهای مالکیت، دفتر مرکزی و نمایشگاه نیز الزامی است.

مزایای خرید اعتباری LC

◀ خرید کالای مورد نظر بدون نیاز به پرداخت هزینه نقدی

◀ تامین کالای مورد نظر با پایین ترین نرخ و کارمزد بانکی

◀ تامین کلیه مقاطع آهن مورد نیاز بدون محدودیت

◀ اطمینان از اصالت بار خریداری شده قبل از ارسال توسط شرکت های زیر نظر بانک مرکزی

◀ تسویه حساب با حداقل کارمزد بانکی تا حداکثر 6 ماه

◀ امکان کنترل زمان حمل و تحویل بار

◀ تعهد بانک برای پرداخت کامل به جای فروشنده 

نکاتی که لازم است درباره اعتبار اسنادی یا LC در معاملات آهن و فولاد در اصفهان بدانید

ال سی سندی است که توسط یک موسسه مالی و یا یک بانک تنظیم می گردد و به فروشنده تضمین می کند که به جای خریدار، کلیه مبلغ معامله را پرداخت می نماید. معمولا ال سی یا همان اعتبار اسنادی در حوزه صنعت تجارت بین المللی از جمله خرید،  واردات و صادرات مقاطع فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. شما نیز با توجه به شرایط خود می توانید برای کلیه معاملات آهن و فولاد، با اعتبار اسنادی، در آهن کیتا سفارش خود را ثبت نمایید.

معایب اعتبار اسنادی LC

LC  نیز مانند سایر ابزار های مالی، در کنار مزیت ها، از معایبی هم برخوردار است. که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

بانک ها در ازای ارائه این خدمات، کارمزد دریافت می کنند. همچنین اگر طرفین نیاز به تضمین محکم تر از طرف بانک باشند، مبلغ این کارمزد تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد؛ بنابراین دریافت اعتبار اسنادی، هزینه های مربوط به تجارت را افزایش می دهد.

از دیگر معایب این روش این است که بانک، این اعتبار را مستقیم به بانک صادر کننده انتقال می دهد.  در برخی شرایط ممکن است بانک صادر کننده از پرداخت امتناع کند و از این رو امکان خطر برای بانک صادر کننده نیز وجود دارد. و لازم است که یک بانک مشاور، این پرداخت را تضمین کند.

به طور کلی؛ تشریفات، مراحل و مدارک دریافت LC، زمان بر و وقت گیر است که این قضیه نیز می تواند به هزینه های مربوط به تجارت اضافه کند.

اعتبارات اسنادی دارای تاریخ انقضا بوده و از این رو صادر کننده از محدودیت زمانی برخوردار بوده و می بایست کالا را در زمان مورد نظر حتما تحویل دهد. که گاهی این سرعت بالا، می تواند دردسرهایی را هم به همراه داشته باشد.

LC دارای قوانین پیچیده ای است و برخی از خریداران و فروشندگان می توانند از این قضیه سوء استفاده کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که نوسانات ارزی در اعتبار اسنادی نیز تاثیر داشته و ریسک این کار را زیاد می کند. در اعتبار اسنادی یک ارز مورد توافق ثبت می شود. با توجه به نوسانات ارز، در صورتی که حتی یکی از طرفین ارزی متفاوت داشته باشد؛ با خطر ضرر مواجه خواهد شد. البته احتمال اینکه به نفع یک دیگر نیز عمل کنند هم وجود دارد.

متاسفانه این روش با خطر تقلب برای وارد کننده نیز همراه می باشد. در شرایطی که بانک تنها با بررسی اسناد حمل و نقل بار، و نه کیفیت بار، پول را به صادر کننده پرداخت کند؛ چنانچه کیفیت محصول متفاوت از کیفیت توافق شده بین طرفین باشد، می تواند موجب بروز اختلافات شود.

همچنین  باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که با توجه به محدودیت های تعیین شده از سوی بانک مرکزی، برخی از این اعتبارات در ایران غیر قابل استفاده بوده و یا به مجوز های بانک مرکزی نیاز دارد.

هزینه های اعتبار اسنادی (کارمزد اعتبار اسنادی)

اعتبارات اسنادی هزینه های مختلفی دارند و این هزینه هایی که در ادامه به آن پرداخته شده است، با بانک اعتبار دهنده پرداخت می شود. که در ادامه درباره نحوه محاسبه کارمزد اعتبار اسنادی توضیح داده شده است.

اعتبارات اسنادی هزینه های مختلفی دارند و این هزینه هایی که در ادامه به آن پرداخته شده است، با بانک اعتبار دهنده پرداخت می شود.

هزینه پیش پرداخت اعتبار اسنادی

بانک گشاینده اعتبار، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت دریافت می کند. این مبلغ تقریبا 10 درصد از ارزش کل پروفرما اینوس می باشد.

کارمزد ایجاد اعتبار

برای گشایش اعتبار، هزینه ای نیز به عنوان کارمزد پرداخت می شود. برای محاسبه این کارمزد نرخ روز ارز در ارزش پروفرما ضرب می شود.

کارمزد فروش ارز

با محاسبه ارزش پروفرما به نرخ ارز، این هزینه محاسبه می گردد.

آنچه شما پرسیده اید

• برای دریافت اعتبار اسنادی (ال سی) هزینه ای پرداخت می شود؟

تمامی بانک های ارائه دهنده اعتبارات اسنادی، کارمزد دریافت می کنند. این کارمزد به فاکتورهای متفاوتی از جمله نوع اعتبار اسنادی و میزان ریسک کار بستگی دارد.

  • برای گشایش اعتبار اسنادی چه وثیقه ای نیاز است؟

  • در رابطه با گشایش اعتبار اسنادی، با توجه به توان مالی متقاضی، بانک به وثیقه نیاز دارد (حتی به صورت سپرده ثابت). تصمیم نهایی در رابطه با انجام معامله و نوع وثیقه بر اساس معیارهای صادرکننده و متقاضی تعیین می گردد.

جمع بندی نهایی

LC یا همان خرید اعتباری آهن آلات، از پر طرفدارترین روش های مبادله محصولات فولادی است. زمانی که نقدینگی کم و حجم خرید بالا باشد، این نوع معامله کاربرد دارد. در نهایت اینکه با توجه به مزیت هایی که این روش خرید آهن آلات  به همراه دارد،  ریسکی نیز می باشد که باید در زمان عقد قرار داد به آن ها توجه داشته باشید. ما در این مقاله به طور کامل درباره خرید آهن به صورت اعتباری صحبت کرده ایم و امیدواریم پاسخ سوالاتتان را دریافت کرده باشید. در صورتی که برای خرید میلگرد، خرید تیرآهن و... به صورت اعتباری به اطلاعات بیشتر نیاز دارید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.