0سبد خرید

تفاوت فولاد و چدن را توضیح دهید؟

تفاوت فولاد و چدن - چدن و فولاد دو گروه از آلیاژهای آهن هستند که مهمترین تفاوت آنها میزان کربن مصرفی در ساختار آنهاست. در فولاد، مقدار کربن معمولاً کمتر از ۲ درصد است، در حالی که چدن بیش از ۲ درصد کربن دارد. این مقدار متفاوت کربن باعث می شود که این دو آلیاژ از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی تفاوت های زیادی داشته باشند. چدن آلیاژی سخت اما شکننده است که به راحتی تشکیل می شود. به همین دلیل برای ریخته گری بسیار مناسب است و به کمک آن می توان اشکال پیچیده را با استفاده از قالب ریخت. اما فولاد فلزی سخت و مستحکم است، بر اساس میزان کربن، عملیات حرارتی و همچنین وجود سایر عناصر آلیاژی، می تواند طیف وسیعی از ویژگی ها را داشته باشد. البته لازم به ذکر است که فولاد و چدن دو نام رایج هستند و گروه بزرگی از فلزات آلیاژی به چدن و به خصوص فولاد معروف هستند.

 

آیا در مورد تفاوت فولاد و چدن اطلاعات دارید؟

از مخلوط و انحلال عناصر مختلف، الیاژ های مختلف ایجاد می گردد.از انحلال عنصر کربن در عنصر آهن الیاژهای فولاد و چدن ایجاد می گردد. اگر مقدار انحلال کربن در اهن از یک هزارم تا دو و یکدهم درصد (1/2) آلیاژ فولاد ایجاد و از مقدار کربن 1/2 درصد به بالا چدن ایجاد می گردد. پایه فولاد و چدن عنصر( fe) آهن می باشد و تفاوت عمده این دو محصول در مقدار کربن می باشد. (به نمودار آهن -کربن توجه نمایید).

 

که از لحاظ کاربردی و خصوصیتی (مکانیکی و شکل پذیری-خوردگی- جوشکاری و...) تفاوت های گوناگون دارند.

تفاوت عمده فولاد و چدن

 

تفاوت عمده فولاد و چدن

تفاوت عمده در بحث ریخته گری و تولید دمای ذوب می باشد. به طوری که دمای ذوب فولاد از هزار و چهارصد درجه سانتی گراد تا هزار و پانصد و سی هشت درجه سانتی گراد (1400-1538) و دمای ذوب چدن از هزار چهارصد درجه سانتی گراد تا هزار و صد و چهل و هفت درجه سانتی گراد (1400-1147) می باشد.

در خواص مکانیکی از قبیل استحکام کششی، استحکام تسلیم، انعطاف پذیری، سختی و چکش خواری و شکل پذیری فولاد سرامد از چدن می باشد ولی در خواص سایشی یعنی مقاومت به سایش چدن به دلیل داشتن کربن خاصیت خود روغن کاری (سلف لوبریکنت) دارد و نسبت به فولاد مقاوم تر می باشد.

لازم به ذکر است در صنعت ساختمان با توجه به ویژگی های که نیازمند هستیم از جمله استحکام کششی بالا عمدتا از  فولاد استفاده می شود. فولاد نسبت به مقدار کربن سه نوع می باشد.

کم کربن- متوسط کربن و پرکربن. اگر مقدار کربن بین یک هزارم تا هفت دهم(7/0 -01/0 ) به آن فولاد کم کربن که  انعطاف پذیری بالا دارد می گویند و اگر بین هفت دهم تا یک و دو دهم (2/1-7/0) باشد  به آن فولاد متوسط کربن با استحکام کششی مناسب و انعطاف پذیری خوب گویند  و اگر کربن بین یک و دودهم تا دو ویک دهم (1/2-2/1) باشد به آن فولاد پر کربن با استحکام بسیار بالا و نیز تردی و شکنندگی بالا می گویند.

 

.شرکت آهن کیتا(سورین کیان مهر اسپادانا) مفتخر است که قابلیت ارائه محصولات فولادی پر کاربرد در صنعت ساختمان را دارد .و رسالت خود  را در زمینه تامین و فروش محصولات صنایع فولادی را به بهترین حالت ممکن انجام دهد.

شما می توانید قیمت انواع میلگرد ، قیمت انواع تیرآهن، قیمت انواع نبشی، قیمت انواع ناودانی، قیمت انواع ورق، قیمت انواع مفتولی، قیمت انواع شمش، قیمت انواع اسلب را به روز و با تخفیف ویژه مشاهده کنید

جهت خرید هر گونه محصول فولادی با کارشناسان فروش آهن کیتا(سورین کیان مهر اسپادانا) تماس بگیرید.

آهن کیتا رویکردی جدید در بازار آهن

 

 

 

 

 

 

 
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید