0سبد خرید
انواع-آهن-آلات-ساختمانی-و-کاربرد-آنها

انواع آهن آلات ساختمانی و کاربرد آنها

انواع آهن آلات ساختمانی و کاربرد آنها - در این مقاله به طور خلاصه در مورد آهن ساختمانی صحبت خواهیم کرد. محصولات فولادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، آهن سازه نامیده می شوند. اما این اتوها به انواع، اشکال و مواد مختلف تقسیم می شوند. هر یک از این دسته ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که بر استفاده از آنها تأثیر می گذارد. استفاده از آهن های ساختمانی به گونه ای است که انتخاب جایگزین مناسب برای هر کدام از آنها دشوار است. بنابراین باید در طول طراحی دقت کرد تا برای هر هدفی مورد مناسب را انتخاب کرد. در انتخاب مصالح ساختمانی توجه به قیمت آهن ساختمانی بسیار مهم است. به خصوص با توجه به نوسانات قیمت آهن سازه، مناسب است طراحان بهای تمام شده آهن سازه را به عنوان یک متغیر کلیدی در محاسبه بهای تمام شده در نظر بگیرند.

انواع آهن آلات ساختمانی

آهن های ساختمانی با توجه به تاریخچه شکل گیری نام های خاصی دارند. به عنوان مثال، یکی از اولین انواع آهن، تیرآهن سازی بود. قبل از اینکه از آهن یا فولاد ساخته شود، تیر ساختمانی در ساختمان های چوبی استفاده می شد. پس از تولید تیرآهن فولادی نام تیراهان نامگذاری شد. تیر فولادی به دلیل سابقه استفاده از آن این نام را به خود گرفته است. اما بر اساس شکل آن نام منحصر به فردی نیز دارد. این رو انواع دیگر آهن های ساختمانی را با توجه به شکل مقطع آنها نامگذاری می کنند. لازم به ذکر است که گروهی از محصولات فولادی نیز وجود دارند که نمی توان شکل مقطع خاصی را برای آنها در نظر گرفت. به عنوان مثال، یک توری یا یک خرگوش گالوانیزه. اگرچه این محصولات در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، اما پروفیل محسوب نمی شوند. با این حساب دو دسته اصلی در آهن سازه دیده می شود

پروفیل های ساختمانی

بر اساس آنچه گفته شد، پروفیل های ساختمان گروهی از آهن های ساختمانی هستند که شکل مقطع آنها از نظر طول ثابت است. کلمه پروفایل از پروفایل یا به عبارتی ظاهر گرفته شده است. این نوع آهن ساختمانی به نوبه خود به دو دسته اصلی تقسیم می شود: 

پروفیل ساختمانی باز

اگر سطح مقطع پروفیل یک شکل هندسی باز را تشکیل دهد، به این نوع پروفیل ساختمان، پروفیل باز می گویند. نمونه هایی از این پروفیل ها زاویه، گل میخ، تیر، پروفیل Z، تیر C و ... می باشد.

 پروفیل های ساختمان بسته

اگر سطح مقطع پروفیل یک شکل هندسی بسته مانند مربع، دایره یا مستطیل ایجاد کند، به آن پروفیل سازه ای بسته می گویند. باکس پروفیل ساختمانی، لوله داربست، ستون ساختمانی و لوله مبلمان از جمله این نوع پروفیل ها هستند.

فولادهای ساختمانی

سایر محصولات فولادی که به طور گسترده در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، اما شکل مقطع خاصی مانند پروفیل ندارند، فولادهای سازه ای نامیده می شوند. این نوع فولادها می توانند به صورت ورق هایی مانند ورق مشکی، ورق گالوانیزه یا ورق روغنی و همچنین ورق های رنگی باشند. آنها را می توان به عنوان یک شبکه یا به عنوان محصولات سیم استفاده کرد.

لازم به ذکر است که انواع میلگردهای تقویت کننده به ویژه میلگردهای آجدار عملا یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی می باشد. همچنین میلگردها در طول پروفیل دارای شکل مقطع مشخصی در نظر گرفته می شوند. این نوع آهن سازه بیشتر به نام پروفیل فولادی یا پروفیل فولادی شناخته می شود. 

انواع پروفیل آهنی

اکنون که با مفاهیم کلی آهن ساختمانی آشنا شدیم با هم به بررسی انواع پروفیل می پردازیم. این دسته مستقل از پروفیل ساختمانی باز یا پروفیل ساختمانی بسته است. به نوعی چیدمان آن بر اساس اولویت های این پروفیل ها هنگام استفاده در ساختمان است. 

انواع میلگرد

میلگرد فولادی تغییر شکل یافته یکی از انواع آهن سازه ای است که در ساختمان سازی استفاده می شود. کاربرد اصلی میلگرد در ساخت فونداسیون ها می باشد. میلگرد آجدار محصولاتی مانند میلگرد زیگزاگ، هارنس، عصا، رکاب و پین تولید می کند که همگی در آرماتوربندی بتن استفاده می شوند. آرماتور آجدار مسئول مقاومت در برابر نیروهای کششی و برشی در بتن مسلح است. یکی از بهترین میلگردهای موجود در صنعت ساختمان میگرد ذوبی می باشد. این میلگرد یکی از محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان می باشد. البته یراق آلات تولیدی کارخانه های دیگری که در بازار با نام Misc.Miglerd شناخته می شوند نیز شرایط استاندارد خوبی دارند. به عنوان مثال راه آهن سرمد ابرکوه، راه آهن بافق، راه آهن قائم، راه آهن ظفر بناب، راه آهن زاگرس، راه آهن نیشابور، راه آهن متوسط، راه آهن حسن رود، راه آهن گیلان و راه آهن امیر کبیر. 

در لینک زیر می توانید قیمت انواع میلگرد را مشاهده کنید

قیمت میلگرد

تیرآهن

تیرآهن که با نام های مختلفی از جمله IPE، I-Beam و INP شناخته می شود. این محصول یکی از اساسی ترین محصولات فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد. تیر را می توان اسکلت اصلی ساختمان دانست. تیرآهن ها از نظر کیفیت درجات مختلفی دارند. بهترین تیرآهن موجود، تیرآهن ذوبی نام دارد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شود. از دیگر تیرهای پرکاربرد می توان به تیر فایکو، تیر ماهان و تیر ناب تبریز اشاره کرد.

در لینک زیر می توانید انواع قیمت تیر آهن را مشاهده کنید

قیمت تیرآهن

ناودانی

یکی از پروفیل های باز پرکاربرد در ساخت و ساز U-Channel نام دارد. ناودانی علاوه بر همکاری با تیرها برای تکمیل اسکلت ساختمان در تولید قاب های مورد نیاز صنعت ساختمان نیز استفاده می شود. اغلب، در جاهایی که به پشتیبانی یا تقویت سازه نیاز است، از ناودانی استفاده می شود. از بهترین برندهای خوشه می توان به میخک شکفته مشهد اشاره کرد. سنبله آرین فولاد، سنبله ناب تبریز نیز از دیگر برندهای موجود در بازار هستند. ناودانی های وارداتی نیز در بازار موجود است. البته شایان ذکر است که افراد کمی از ناودانی های استاندارد اروپایی برای اهداف ساختمانی استفاده می کنند.

در لیتک زیر می توانید قیمت انواع ناودانی را مشاهده کنید

قیمت ناودانی

نبشی

نبشی آهنی یا نبشی فولادی که در لاتین به آن نبشی فولادی می گویند از دیگر پروفیل های باز ساختمانی است که می توان به آن اشاره کرد. نبشی فولادی، مانند ناودانی، کاربرد ثانویه ای در ساخت و ساز دارد. استفاده در قاب بندی، داربست، تراش گوشه یا ناودانی دیوار یکی از کاربردهای گوشه محسوب می شود. از معروف ترین برندهای این محصول می توان نباشی شکفته مشهد، نباشی ناب تبریز، نباشی آرین فولاد، نباشی فولاد منظومه و نباشی اسپیرال را نام برد. 

در لینک زیر می توانید قیمت انواع نبشی را مشاهده کنید

قیمت نبشی

پروفیل

پروفیل آهنی نیز در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل های ساختمانی دارای طیف وسیعی از اندازه ها و ضخامت ها هستند. بسته به طرح مورد نظر می توان از جعبه های آهنی در ساخت و ساز استفاده کرد.

در لینک زیر قیمت انواع پروفیل را می توانید مشاهده کنید

قیمت پروفیل

مفتول آهنی

قیمت انواع مفتول آهنی را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید

قیمت مفتول آهنی

لوله داربستی

لوله داربست در ساخت و ساز نیز کاربرد ثانویه دارد. در مواردی که نیاز به کار در ارتفاع و یا ساخت تکیه گاه های موقت باشد، از لوله های داربستی استفاده می شود. 

محصولات فولادی ساختمانی

ورق های فولادی

ورق های فولادی که شامل ورق سیاه یا ورق نورد گرم، ورق فولادی نورد گرم، ورق روغنی، ورق فولادی نورد سرد، ورق گالوانیزه و ورق فولادی رنگی نیز می باشد. اما دامنه استفاده از آنها از ابتدایی ترین قسمت های سازه مانند پی تا مرحله نازک کاری ساختمان و تجهیزات ساختمانی قابل گسترش است. 

میگرد

میلگردها شامل میلگرد آجدار، میلگرد ساده و میلگرد کلاف هستند و در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارند. از میلگردهای تقویت کننده برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می شود، اگرچه بتن خاصیت کششی ضعیفی دارد، اما قابلیت تراکم بالایی دارد. با توجه به افزایش طول فولاد در شرایط دمایی بالا که مشابه بتن است، میلگردهای تقویت کننده به صورت فولادی تولید می شوند. 

خط گازرسانی

لوله های تولیدی که بر اساس استانداردهای گازرسانی و تجهیزات پذیرفته شده اند، از دیگر محصولات فولادی هستند که هم به صورت لوله های گازرسانی اکسپوز و هم به صورت لوله های گازرسانی تعبیه شده در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید