0سبد خرید
تحلیل نوسانات بازار آهن

تحلیل نوسانات بازار آهن روز 16 شهریور

اخبار بازار آهن حاکی از ثبات عمومی نوسانات روزانه قیمت آهن آلات بود، به طوری که قیمت میلگرد در اکثر شرکت ها بدون تغییر اعلام شد، اما برخی نوسانات نزولی حدود 100 تومانی در کارخانه ابرکوه و فایکو قابل مشاهده بود. قیمت روز نبشی و قیمت سنبله اروپایی و ایرانی نیز بدون تغییر قیمت در اکثر مراکز فروش عرضه شد.

انواع ورق های فولادی دارای نوسانات زیادی بودند به طوری که قیمت ورق مشکی در برخی از کارخانه ها از جمله اکسین به جز حداکثر کاهش قیمت در محدوده 100 تا 200 تومان اما قیمت گالوانیزه، روغنی و رنگی ثابت بود. ورق تقریباً در تمام کارخانه ها ثابت بود.

قیمت باکس و پروفیل و انواع داربست، لوله گاز و صنعتی و ... نیز مطابق با روند کلی بازار ثابت اعلام شد اما در چند شرکت از جمله پایا اصفهان و صبری پروفیل افت 100 تا 300 تومانی را شاهد بود. . قیمت روز آهن اکثراً ثابت و بدون تغییر بود، اما در شعبه های پرفروش ذوب آهن اصفهان که حدود 10 تا 20 هزار تومان برآورد شد، نوسانات فزاینده ای داشت.

با توجه به اینکه در سه ماهه امسال رونق قابل توجهی در معاملات آهن و فولاد پیش بینی می شد، اما بخش های اصلی بازار روندی باثبات و نزولی به خود گرفته است.

در همین راستا صادق چیت ساز، عضو هیئت مدیره سندیکای توزیع کنندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به ادامه روند نزولی قیمت آهن تا پایان زمستان گفت: ضعف جدی تقاضا. کاهش نرخ ارز و برخی عوامل دیگر منجر به رکود در بازار و کاهش نرخ معاملات شد.

این فعال بازار آهن، چشم انداز بازار را در صورت ثبات و بدون تغییر توافقات برجام ارزیابی کرد و گفت: با توجه به عدم پذیرش بلوک و میلگرد در بورس، می توان انتظار داشت که بازار روند نزولی به خود بگیرد.

چیت ساز در ادامه بیان کرد: قیمت جهانی میلگرد نسبت به دو سال گذشته 34 درصد کاهش داشته است، به طوری که در مهر ماه 1398 قیمت جهانی میلگرد حدود 875 دلار بوده که اکنون به 575 دلار رسیده است. همچنین قیمت میلگرد در بازار داخلی نیز در سال گذشته 23 درصد کاهش نسبی داشته است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه توزیع کنندگان آهن و فولاد تهران در پایان تصریح کرد: با توجه به نامشخص بودن نتایج برجام و احتمال تمدید این برنامه و همچنین ضعف جدی تقاضا و رکود. در بازارهای داخلی و جهانی کاهش و تثبیت قیمت در بازار داخلی ادامه خواهد داشت.

طبق آمار امروز حدود 3500 تن محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شود که شامل ورق گالوانیزه می شود که قیمت پایه آن 24177 تومان است. این رقم نشان دهنده افت 0.8 درصدی قیمت ورق گالوانیزه نسبت به آخرین تحویل است که حجم این محصول نیز 66.6 درصد کاهش داشته است.

لازم به ذکر است قیمت پایه عرضه یراق آلات در هفته جاری حدود 15 هزار و 300 تومان خواهد بود که با توجه به آستانه قیمتی بازار که حدود 14 هزار و 700 تا 15 هزار است، بازه قیمتی سهام نخواهد بود. برای خریداران حرفه ای جذاب باشد.

همچنین با توجه به اینکه محدوده قیمت پایه شمش برای هفته آینده تعیین شده و با توجه به کاهش حدود 300 تومانی آن نسبت به هفته جاری، مشخص است که در صورت عدم بروز مشکل جدید، بازار روندی کاملا آرام خواهد داشت. مقداری نوسانات را کاهش داد و پس از آن انتظار می‌رود عرضه میلگرد فردا تقاضای کمی داشته باشد.

بر اساس گزارش ها، فردا چهارشنبه با حضور رئیس کمیسیون تنظیم بازار وزارت حراست، مسئولان ایمیدرو و هیات مدیره بورس کالا و اعضای انجمن سنگ آهن و سنگ آهن ایران برگزار می شود. شرکت های معدنی با هدف بازنگری در فرمول تعیین قیمت سنگ آهن در بورس و بررسی چالش های واحد سنگ آهن کشور. همچنین فرمول تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا که هفته گذشته برگزار شد، در جلسه چهارشنبه برای تصمیم گیری نهایی بررسی می شود.

محمد آزاد رئیس سابق اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران بر نظارت بر کار بورس کالا تاکید کرد و بازنگری در فرمول قیمت گذاری محصولات بورسی را ضروری دانست.

وی در ادامه بیان کرد: در تعیین قیمت پروفیل فولادی باید قیمت نهایی و سود شرکت سازنده و همچنین حجم عرضه در نظر گرفته شود اما به نظر می رسد این عوامل در روش قیمت گذاری فعلی لحاظ نشده است. و اغلب قیمت

 
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید